10 tipp az egészséges bélflóraért

Az egészséges bélrendszer és a jó emésztés döntő szerepet játszik vitalitásunkban és jólétünkben.  Bélbaktériumok milliárdjai folyamatosan tevékenykednek az emésztőrendszer működésének, szervezetünk tápanyagellátásának és az immunrendszernek a támogatása érdekében.

Az egészséges életmód és táplálkozás jelentősen hozzájárulhat a bélflóra érzékeny egyensúlyának fenntartásához, hiszen az értékes mikroorganizmusok abból élnek, amit nap mint nap megeszünk.

Sok élelmiszer, például tejtermékek, zöldségek vagy kenyér ma már kevés pro- és prebiotikumot tartalmaznak az ultramagas hőmérsékleten kezelés, pasztőrözés vagy a feldolgozás miatt. Szeretnénk tippeket adni, hogy étrendjével hogyan tudja támogatni a bélflórát és megőrizni egészségét.

10 táplálkozási tipp az egészséges bélflóraért

  1. Erősítse meg a beleit rostokkal. Naponta legalább 30 gramm ajánlott. Megfelelő élelmiszerek a lenmag, a hüvelyesek és a teljes kiőrlésű termékek, valamint a savanyú káposzta.
    A gyümölcsök is egészséges rostokat tartalmaznak, de a bennük lévő fruktóz (cukor) miatt mértékkel kell fogyasztani őket.

2. Teljes kiőrlésű termékek:  Az étel sötét színe, a teljes kiőrlésű gabonák vagy a diófélék nem jelentenek garanciát a teljes kiőrlésű termékekre – csak a név számít! A kenyéren, tésztán és hasonlókon fel kell tüntetni a „teljes kiőrlésű” jelzőt, viszont nem mindegy, hogy finomra őrölt lisztet vagy durva őrleményt használunk.

3. Ismered az inulint?  Az inulin egy poliszacharid vagyis élelmi rost, amely főleg az articsókban, csicsókában vagy cikóriában található. Mivel az inulin a jó bélbaktériumok "takarmányaként" szolgál, a prebiotikumok közé tartozik. Állítólag stabilan tartja a vércukorszintet és serkenti az emésztést.

4. Keményítő – burgonya: A burgonya keményítőt tartalmaz. A burgonya főzésekor és lehűtésekor a keményítő szerkezete megváltozik, amit az emésztőrendszer nem tudja lebontani, ezért az egyik olyan élelmi rost, amely pozitív hatással van a bélflórára.

5. Bélflórája érdekében  csak mértékkel fogyasszon  kávét, alkoholt és üdítőket.

6. Természetes édesség!  Ne használjon cukrot ételeinek édesítésére. A finomított cukor kiszorítja a jó bélbaktériumokat, és serkenti a rossz élesztőgombák szaporodását. Jó alternatíva például a méz, a juharszirup, a stevia vagy a kókuszvirágcukor.

7. Igyekezzen minél kevesebb  feldolgozott élelmiszert enni adalékanyagokkal és ízesítőkkel! Gyakran kevés mikrotápanyagot tartalmaznak, és a savtöbblet miatt megzavarhatják a bélflóra érzékeny egyensúlyát.

8. Állati zsírok – telített zsírsavak : A sok telített savat tartalmazó állati zsírok negatív hatással vannak bélflóránk sokféleségére, mert hozzájárulnak a rossz baktériumok elszaporodásához. Vörös húst, füstölt és pácolt húsokat, de zsíros sajtokat, vajat vagy disznózsírt is csak mértékkel szabad fogyasztani. Más a helyzet a halakban található omega-3 zsírsavakkal. Ezek akár a bélflórára is pozitív hatással lehetnek.

9. Probiotikumok – fermentált élelmiszerek:  A fermentált élelmiszereket enzimek, baktériumok vagy gombák segítségével teszik tartósabbá. A fermentációs folyamat során olyan értékes baktériumtörzsek jönnek létre, mint például a tejsavbaktériumok (Lactobacillus), amelyek a bélflórát szolgálják. Ezeket „probiotikumoknak” is nevezik. Fermentált, probiotikus élelmiszerek például a friss savanyú káposzta, natúr joghurt, kefir, sajt, vagy almaecet.

10. Prebiotikumok:  A prebiotikumok emészthetetlen élelmiszerek, azaz durva takarmányok, amelyek táplálékforrásként szolgálnak a bélbaktériumok számára. Elősegítik a jó bélbaktériumok, például a bifidobaktériumok és a laktobacillusok növekedését és aktivitását. Ily módon kiszoríthatják a rossz bélbaktériumokat. Az inulin és a fruktooligoszacharidok (FOS)  a prebiotikumok közé tartoznak.

Korábbi cikkünkben a hajhullásról írtunk, olvassa el ezt is! További különleges immunerősítőkről itt is olvashat!

További Doppelherz termékeinkről információ a www.pharmacy-technology.hu oldalon.

Bármilyen kérdése merülne fel, vegye fel velünk a kapcsolatot ITT!